دسته بندی: اخبار ویژه
تاریخ انتشار: ۵ تیر ۹۸
برگزاری ویژه برنامه روز فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه ای

آیین نکوداشت روز فرهنگ پهلوانی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی  هیأت پهلوانی و زورخانه ای استان تهران و به نقل از روابط عمومی فدراسیون ، این مراسم روز دوشنبه مورخ ۳ تیرماه ۹۸ با حضور مسوولین وزارت ورزش و جوانان، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، مدیران رسانه ملی، روسای فدراسیون های ورزشی، مدیران کل ورزش و جوانان استان ها، روسای هیئت های ورزشی، سازمان های مردم نهاد، قهرمانان، پیشکسوتان، خاواده شهدا و عموم مردم علاقمند فرهنگ پهلوانی و آیین های زورخانه ای در تالار قلم مرکز همایش های سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران (نهاد ریاست جمهوری) برگزار شد.

گفتنی است: این آیین با طنین انداز شدندر کتابخانه ملی ایران

سرود جمهوی اسلامی ایران، آیاتی از کلام الله قرآن مجید و صلوات خاصه امام رضا (ع) آغاز گردید.

بسم اله مرشدان محمدامین محمدی از استان مرکزی، علی اصغر اسدی از استان کرمان و محمد افسانی از استان یزد از دیگر بخش های جذاب این مراسم بود.

سخنرانی مجتبی جوهی (رییس فدراسیون ورزشهای زورخانه ای و کشتی پهلوانی)، پخش کلیپ عملکرد دو و نیم ساله فدراسیون، سخنرانی دکتر محسن مهر علیزاده (رییس Izsf)، اجرای آیین های زورخانه ای توسط تیم منتخب جوانان کشور، سخنرانی دکتر احمدی (معاون فرهنگی و توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان)، رونمایی از کتب تخصصی ورزش زورخانه ای و کشتی پهلوانی، اهدای حکم حق سفره به پهلوانان دارای سه سال متوالی بازوبند پهلوانی، تجلیل از خانواده معظم شهیدان شاهرخ دایی پور، محمود شهبازی، ابراهیم هادی، مدیران برتر بخش های مختلف اعم از رسانه ملی، روسای فدراسیون ها، مدیران کل ورزش و جوانان استانها، روسای هیئت های وررزش های زورخانه ای و کشتی پهلوانی اسانهای کشور و … که در حمایت و کمک رسانی به هموطنان آسیب دیده سیل اخیر کشور پیشگام بوده اند، از نکات مهم و بارز این آیین ملی بود.

بر همین اساس مجتبی جوهری در این مراسم با بیان اینکه شهدا مظهر پهلوانی و مروت در کشور هستند، گفت: ورزش زیباست و خصلت‌های پهلوانی باعث زیباتر شدن ورزش می‌شود. مدیران نباید روبروی یکدیگر قرار بگیرند بلکه همه باید کمک کنیم تا خصلت‌های پهلوانی هر چه بیشتر در ورزش نهادینه شود.

مهرعلیزاده نیز طی سخنانی اظهار کرد: امیدوارم برگزاری اینگونه مراسم‌ها بتواند فرهنگ فتوت، جوانمردی و پهلوانی را بخوبی از گذشته انتقال دهد.

وی افزود: هیچ رشته‌ای به اندازه ورزش‌های زورخانه ای این حجم از نکات مثبت فرهنگی، عرفانی و اجتماعی را به همراه ندارد. این ورزش مملو از فرهنگ پهلوانی است و آن را به جهان نشان دهیم.

عبدالحمید احمدی معاون وزیر ورزش و جوانان نیز با بیان اینکه فرهنگ پهلوانی عرصه‌ای بسیار گسترده و مهم است، گفت: ما باید این فرهنگ را در جامعه ترویج دهیم. همه ورزشکاران و مدیران ما باید مروج روحیه و فرهنگ پهلوانی باشند و برای مصون سازی ورزش از آسیب‌ها نیازمند توجه جدی تر به فرهنگ پهلوانی هستیم. اگر این فرهنگ را در رشته‌های ورزشی جدی نگیریم به مسائل و مشکلاتی دچار می‌شویم که اصل ورزش را مورد آسیب قرار می‌دهد.

تصویر
کلیه حقوق این وب سایت محفوظ می باشد و هرگونه کپی برداری از قالب و محتوا پیگرد قانونی دارد
Designed and Developed by farahmanesh